Powrót do aktualności

Wykład "Na co patrzy radioteleskop?"

Z okazji rocznicy rozpoczęcia obserwacji radiowych za pomocą radioteleskopu RT-4 "Kopernik" zapraszamy na wykład popularnonaukowy dr Marcina Gawrońskiego pt. „Na co patrzy radioteleskop, czyli o ostatnich ważnych odkryciach astronomicznych".

Podczas wykładu usłyszymy o najnowszych badaniach astronomicznych, także tych prowadzonych za pomocą radioteleskopu RT-4.
"W ostatnich latach dokonano wielu różnych, istotnych odkryć astronomicznych. Radioteleskop toruński, mozolnie zbierający dane naukowe na co dzień, też miał w nich swój istotny wkład praktycznie bez większego rozgłosu.

Podczas wykładu zostaną przedstawione cztery ważne wyniki naukowe, w których uzyskaniu bezpośrednio braliśmy udział, zarówno pod kątem obserwacyjnym jak i naukowym, także i od strony 'kuchni' naukowej."

Wykład odbędzie się godz. 14:00 w sali wykładowej Instytutu Astronomii UMK w Piwnicach, natomiast po nim zapraszamy na zwiedzanie Obserwatorium (o godz. 15:30) oraz obserwacje nieba (od 20:00 - odwołane).
Wstęp na wykład jest bezpłatny, natomiast na zwiedzanie i obserwacje obowiązują ulgowe bilety według cennika na stronie Fundacji Aleksandra Jabłońskiego.
Prosimy o rezerwację miejsc przez formularz rejestracyjny.

Wykład odbędzie się w ramach projektu "Fizyka na wyciągnięcie ręki" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr SONP/SN/513803/2021.
Powrót do aktualności