SHOCKS 2016
Konferencja pn. „Interstellar shocks: models, observations & experiments - SHOCKS 2016" została zorganizowana w dniach 14-16.09.2016 r. w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Szczegółowa tematyka konferencji koncentrowała się na zjawisku fali uderzeniowej (inaczej: szok) zachodzącym w ośrodku międzygwiazdowym. Przez trzy dni naukowcy z całego świata dyskutowali o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie modelowania oraz obserwacji szoków wokół młodych gwiazd, gwiazd zaawansowanych ewolucyjnie i pozostałościach po wybuchach supernowych. W przypadku najmłodszych gwiazd - tzw. protogwiazd - szoki są ważnym mechanizmem wpływającym na finalną masę gwiazdy oraz na skład chemiczny powstających wokół niej planet.
Dodatkowo w ramach konferencji odbył się otwarty, publiczny wykład popularno-naukowy adresowany do mieszkańców Torunia i regionu. Wykład poprowadził prof. Dariusz Lis – światowej klasy ekspert w dziedzinie fal uderzeniowych.
Konferencja została zorganizowana przez Centrum Astronomii UMK przy współpracy z Obserwatorium Paryskim, w ramach polsko-francuskiej współpracy z astrofizyki - HECOLS - finansowanej z grantu Harmonia Narodowego Centrum Nauki oraz po stronie francuskiej przez CNRS. Przewodniczącymi komitetu naukowego konferencji byli dr Agata Karska z CA UMK oraz prof. Maryvonne Gerin z Obserwatorium w Paryżu. Fundacja Aleksandra Jabłońskiego zapewniła wsparcie techniczne wydarzenia.
Strona konferencji: http://shocks2016.faj.org.pl/