Powrót do aktualności

12. finał konkursu FAST za nami

W dniu 2 kwietnia odbył się dwunasty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu" FAST 2022. 

Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 11 prac uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Chełmna, Częstochowy, Kędzierzyna-Koźle, Kwidzyna, Niepołomic, Poznania, Słupska, Suchej Beskidzkiej, Szczecina i Torunia. W finale uczniowie przedstawili 15 minutowe wykłady w trybie zdalnym zakończone dociekliwymi pytaniami Komisji. Prace poświęcone były zagadnieniom z astronomii, fizyki, fizyki technicznej.

Program finału.

Komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Mirosław Bylicki, dr hab. Iwona Gorczyńska, prof. UMK, dr hab. Cezary Migaszewski, prof. UMK, dr Katarzyna Siudzińska wraz z przedstawicielem Fundacji Aleksandra Jabłońskiego mgr. inż. Andrzejem Korcalą, wyłoniła laureatów:

 • pierwsze miejsce: Marcin Rębilas z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, który przedstawił referat: Czy za pomocą domowej drukarki 3D można wykonać działający silnik rakietowy?. Opiekunem Marcina jest mgr inż. Łukasz Maślaniec. Komisja przyznała nagrodę w postaci stypendium w wysokości 5000 zł brutto oraz kartę prezentową Empik o wartości 500 zł.
 • drugie miejsce: Adam Kostrzewski z IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Częstochowie za referat O tym co się stanie, gdy zmienimy wzór na siłę grawitacji. Nauczyciel: mgr Kamila Kosk-Joniec. Komisja przyznała nagrodę w postaci stypendium w wysokości 5000 zł brutto oraz kartę prezentową Empik o wartości 500 zł.
 • trzecie miejsce: Filip Sugier z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Poznaniu za referat Promieniowanie Hawkinga. Nauczyciel dr Damian Mikulski. Komisja przyznała nagrodę w postaci stypendium w wysokości 5000 zł brutto oraz kartę prezentową Empik o wartości 500 zł.
 • wyróżnienia:
  1) Anna Jastrzębska ze Słupskiej Szkoły Młodych Fizyków: Uciekający Księżyc. Opiekun: mgr Grażyna Linder. Komisja przyznała nagrodę w postaci stypendium w wysokości 3000 zł brutto.
  2) Antonina Bednarek z II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźle: Człowiek vs siła ciążenia – wyzwanie sztucznej grawitacji. Nauczyciel mgr Ryszard Wiśniowski. Komisja przyznała nagrodę w postaci dwóch kart prezentowych o łącznej wartości 2000 zł (jedną do sklepu z elektroniką (Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD do wyboru o wartości 1500 zł, drugą do sklepu Empik o wartości 500 zł).
  3) Hanna Pietruszewska z XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie: W poszukiwaniu życia pozaziemskiegoNauczyciel: dr Aneta Mika. Komisja przyznała nagrodę w postaci dwóch kart prezentowych o łącznej wartości 2000 zł (jedną do sklepu z elektroniką (Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD do wyboru o wartości 1500 zł, drugą do sklepu Empik o wartości 500 zł).

  Ponadto specjalną nagrodę publiczności przyznaną przez doktorantów i studentów Wydziału otrzymała Karolina Szwed z Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej za referat Uroki drgań, czyli o krzywych Lissajous. Nauczycielką Karoliny jest mgr Katarzyna Hojda.

Gratulujemy! Dyplomy laureatów i finalistów zostaną wysłane pocztą.

Dziękujemy wszystkim, którzy współorganizowali FAST 2022!

Powrót do aktualności