Zwiedzanie obserwatorium
Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach
zwiedzanie / obserwacje nieba / warsztaty / pokazy / wykłady
Kontakt - informacji na temat Obserwatorium udziela wyłącznie koordynator zwiedzania:
Magdalena Maszewska tel. +48 603 750 220 (poniedziałek - piątek w godz. 10-16)
e-mail: zwiedzanie@astro.umk.pl
ZWIEDZANIE INDYWIDUALNE
- informacje już wkrótce -
ZWIEDZANIE GRUPOWE
Uwaga: W przypadku, kiedy grupa się nie pojawi, a rezerwacja nie została anulowana do 24h przed umówioną wizytą, zostanie wystawiona faktura (na dane podane przy rezerwacji) na kwotę min. 200 zł.
Uwaga: Rezerwacje dokonywane za pomocą poniższego formularza nie są akceptowane automatycznie. Mail z potwierdzeniem rezerwacji zostaje wysłany w momecie akceptacji usługi przez naszego pracownika, co może zająć do kilku godzin od momentu złożenia rezerwacji. Rezerwacje składane w niedziele będą akceptowane w poniedziałek.
Obserwatorium astronomiczne, będące częścią Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieści się we wsi Piwnice, 14 km od centrum piernikowego miasta. Założyciele zadbali, aby teren obserwatorium obsadzić różnorodną roślinnością, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się uroczym parkiem, w którym ukryte są pawilony teleskopów optycznych. Odwiedzający mają unikalną szansę zwiedzić największy tego typu ośrodek w Polsce, który może pochwalić się niesamowitą historią i wieloma instrumentami, czasami unikalnymi nie tylko na skalę krajową, ale także światową.
Obserwatorium składa się z części optycznej oraz części radiowej. W pierwszej z nich znajdziemy m.in. historyczny, niedawno odrestaurowany, astrograf Drapera oraz największy w Polsce teleskop optyczny o średnicy lustra 90 cm. Stoi przy nim oryginalny, nieużywany już do współczesnych badań, panel sterowania, który zachował się od lat 50-tych. Część radiowa obserwatorium to przede wszystkim majestatyczny, największy w Polsce radioteleskop RT-4 Kopernik o średnicy czaszy 32 m oraz mniejszy radioteleskop RT-3 o średnicy czaszy 15 m.
Podczas wizyty w naszym obserwatorium goście, dzięki naszym przewodnikom - astronomom, odbywają podróż, która pozwala im poznać historię naszego ośrodka i niezwykłej nauki, jaką jest astronomia.
Oprócz zwiedzania, Obserwatorium oferuje również inne usługi edukacyjne, jak obserwacje nocnego nieba, pokazy i warsztaty z zakresu fizyki i nauk pokrewnych czy wykłady popularnonaukowe. Szczegóły w cenniku.
Zwiedzanie obserwatorium obejmuje spacer z przewodnikiem po terenie obserwatorium astronomicznego, wejście do kopuł teleskopów optycznych oraz podejście pod radioteleskop RT-4.
Obserwacje wieczornego nieba to obserwacje z instruktorem na teleskopach warsztatowych (nie w kopułach), odbywające sie zwykle przy budynku Katedry Radioastronomii. Obserwacje odbywają się w okreslonych terminach pod warunkiem dobrej pogody obserwacyjnej.
Warsztaty i pokazy edukacyjne oraz wykłady popularnonaukowe dedykowane są dla grup zorganizowanych, dla osób indywidualnych odbywają się wyłącznie w okresie wakacyjnych, w ustalonych terminach. Prowadzone są przez edukatorów Fundacji Aleksandra Jabłońskiego.