Powrót do aktualności

Wykład "Prześcignąć wiatr pod żaglami. Żeglarska FORMUŁA I"

Serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr hab. Ireneusza Grabowskiego 15.06.2023 o godz. 17:00 w Audytorium Aleksandra Jabłońskiego Instytutu Fizyki UMK. Wstęp wolny!

Żeglowanie od lat niezmiennie fascynuje coraz to nowe pokolenia. Woda i wiatr, małe żaglówki i wielkie żaglowce, regaty optymistów i o Puchar Ameryki, Mazury i Karaiby, piękne wakacje i szkoła życia, morskie wyprawy i morskie opowieści. To wszystko sprawia, że żeglowanie urzeka każdego. A równocześnie żeglowanie jest pełne zagadek fizycznych i nieintuicyjnych paradoksów. Na przykład, dlaczego jacht żaglowy może płynąć pod wiatr (ostro do wiatru)? Jak to możliwe, że niektóre jachty potrafią pływać nawet pięć razy szybciej niż wiatr, który je napędza?

Na te pytania w prosty i przystępny sposób postaramy się odpowiedzieć w trakcie spotkania.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Prosimy o rezerwację miejsc przez formularz rejestracyjny.

Wykład odbywa się w cyklu "Fizyka wokół nas". Organizatorem wykładu jest Instytut Fizyki UMK oraz Fundacja Aleksandra Jabłońskiego.

Wykład odbędzie się w ramach projektu "Fizyka na wyciągnięcie ręki" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr SONP/SN/513803/2021.
Powrót do aktualności