Fizyka na wyciągnięcie ręki

Projekt "Fizyka na wyciągnięcie ręki" jest rozszerzeniem oferty popularyzującej naukę Fundacji Aleksandra Jabłońskiego. Głównym celem projektu jest przybliżenie naszym odbiorcom tajników fizyki i astronomii. Chcemy pokazać jak pasjonująca i ciekawa jest nauka oraz jak bardzo niezwykły jest otaczający nas świat i zjawiska w nim zachodzące. Cele te chcemy zrealizować poprzez szereg działań skierowanych do różnych grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków, na seniorach kończąc.

ZADANIE 1 - Warsztaty przyrodnicze Mały Naukowiec (październik 2021 - czerwiec 2023)

ZADANIE 3 - Wykłady popularnonaukowe (styczeń 2022 - wrzesień 2023)

24.11.2022 godz. 10:30 - "Pierwsze obserwacje Teleskopu Webba" - dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK

Dwie daty, Boże Narodzenie 2021 i 12 lipca 2022 na zawsze zmieniły  sposób postrzegania Wszechświata. To daty wystrzelenia i publikacji  pierwszych obserwacji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.  Bezprecedensowej prezentacji pierwszego obrazu najodleglejszych galaktyk dokonał sam prezydent USA, Joe Biden. W tym samym czasie naukowcy z całego świata już przebierali nogami, publikując wyniki w wyścigu do najdalszej z nich.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wykład odbędzie się w sali nr 20 Instytutu Fizyki UMK (Grudziądzka 5/7, Toruń).

ZAREJESTRUJ SIĘ

8.12.2022 godz. 10:30 - "O obrotach ciał nie-niebieskich" - dr hab. Piotr Żuchowski, prof. UMK

Wykład dotyczyć będzie fizyki w sporcie, a dokładniej skupi się na zasadzie zachowania momentu pędu i ruchu obrotowym. Omówimy sobie ową zasadę i skąd ona się wywodzi, w jakich zagadnieniach fizyki występuje. Poznamy również szereg super-ważnych zastosowań tej zasady w sporcie, od podnoszenia ciężarów, poprzez lekkoatletykę, skończywszy na gimnastyce artystycznej i łyżwiarstwie figurowym.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wykład odbędzie się w sali nr 20 Instytutu Fizyki UMK (Grudziądzka 5/7, Toruń).

ZAREJESTRUJ SIĘ

ZADANIE 4 - Warsztaty popularnonaukowe pn. “Pokażemy Wam fizykę!”  (styczeń 2022 - wrzesień 2023)

Warsztaty wyjazdowe, realizowane w placówkach oświatowych zlokalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim, w promieniu 100 km od siedziby Fundacji.

Podczas warsztatów edukatorzy Fundacji przeprowadzją wspólnie z uczestnikami doświadczenia fizyczne i chemiczne, a sami uczestnicy na podstawie swoich obserwacji uzupełniają specjalnie przygotowane karty pracy oraz otrzymują drobne upominki.

Każda placówka może zgłosić do bezpłatnego udziału w projekcie maksymalnie 2 grupy warsztatowe, liczące od 10 do 30 osób. Termin warsztatów jest ustalany indywidualnie dla każdej placówki.

Rekrutacja odbywa sie poprzez formularz rejestracyjny, decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacji udziela koordynator projektów edukacyjnych FAJ - Agnieszka Górska-Pukownik tel. 603 750 220 (od poniedziałku do piątku w godz. 10-16).

ZAREJESTRUJ SIĘ

ZADANIE 5 - Spotkanie seniorów z astronomem w Obserwatorium Astronomicznym UMK (styczeń 2022 - wrzesień 2023)

ZADANIE 7 - Piknik naukowy: Piknik spadających gwiazd - Perseidy (sierpień 2023)

ZADANIE 8 - Piknik naukowy: Zagadki Nocnego Nieba (czerwiec 2023)

 

Więcej szczegółów na bieżąco!

 

ZADANIA ZAKOŃCZONE:

ZADANIE 3 - Wykłady popularnonaukowe 

1.10.2022  "Na Księżyc i jeszcze dalej!" Magdaleny Maszewskiej, astronomki, popularyzatorki nauki i edukatorki, absolwentki astronomii na UMK, wygłoszony z okazji jesiennej edycji Międzynarodowego Dnia Astronomii oraz Międzynarodowej Nocy Obserwacji Księżyca 2022.

Obejrzyj na YouTube.

ZADANIE 2 - Piknik naukowy: Urodziny radioteleskopu RT-4 Kopernik (22 października 2022)

Wykład "Na co patrzy toruński radioteleskop, czyli o ostatnich ważnych odkryciach astronomicznych" dra Marcina Gawrońskiego, astrofizyka z Instytutu Astronomii UMK.

Obejrzyj na YouTube.

ZADANIE 6 - Piknik naukowy: FAJowy Dzień Kosmosu (21 maja 2022)

Szczegóły wydarzenia: LINK

Wykład "Wszechświat, Piknice i okolice" Piotra Majewskiego, dziennikarza, astrofotografa, miłośnika i popularyzatora astronomii wygłoszony podczas FAJowego Dnia Kosmosu.
Obejrzyj na YouTube.

ZADANIE 7 - Piknik naukowy: Piknik spadających gwiazd - Perseidy (12-14 sierpnia 2022)

Szczegóły wydarzenia: LINK

Obejrzyj relację z tego wydarzenia na YouTube

Wykład "Kosmiczni wędrowcy" Krzysztofa Lisieckiego, absolwenta astronomii na UMK, obecnie doktoranta w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, wygłoszony podczas Pikniku spadających gwiazd - Perseidy 2022.
Obejrzyj na YouTube.

 

 

Projekt "Fizyka na wyciągnięcie ręki" współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr SONP/SN/513803/2021.